Mediekontakt

Företagskommunikation
David Ahlers, Vice VD, HR och företagskommunikation
612-623-6699
dahlers@graco.com


Industriutrustning
Utrustning för utmatning av tätningsmedel och adhesiver, hetsmälta material, polyuretanskum och kompositer på fabrik. Sprutpistoler, pumpar, doserare och sprutpaket som används för vätskeytbehandling.

Carrie Cotch, kommunikationschef
612-623-6460
ccotch@graco.com


Entreprenadutrustning
Utrustning som används för att applicera färg, arkitektoniska beläggningar, skyddsbeläggningar, murbruk, sprutskum och texturmaterial.

Todd Safgren, kommunikationschef
612-623-6734
tsafgren@graco.com


Smörjutrustning

Utrustning som används för att överföra, mäta och mata ut smörjmedel och petroleumprodukter.

Tegan Scott, marknadschef
612-379-3695
tscott@graco.com

 

Process- & sanitetsutrustning
Industriella pumpar som används för att överföra industrivätskor såsom bläck, färgämnen, färg, slipmedel, rostskyddsmedel, skjuvkänsliga produkter, fångad gas med mera. Sanitetspumpar och avlastare som används för att överföra ingredienser för livsmedel, personlig hygien och läkemedel.

Emma Perkins, marknadsföringschef
612-623-6611
eaperkins@graco.com

 

Internationella mediekontakter

Huvudkontor i Europa, Mellanöstern och Afrika
Miranda Houbrechts, innehålls- och annonschef
+32 89 770 772
miranda.houbrechts@graco.com


Huvudkontor i Asien/Stillahavsområdet

Rachel Zhang, överordnad marknadschef
+86 23106019 x267
rachel_zhang@graco.com


Huvudkontor i Syd- och Centralamerika
Laura Evanson, marknadsföringschef, smörjutrustningsdivisionen
612-656-7435
levanson@graco.com

Graco